For Smart Couples…Forget the Recession! Learn how to pay 1960's Prices for everything from salad dressing to dressing up for a night out!

Check out Unilever’s new coupon beauty bounty and add some more products to your stockpile!

Click Here for 8 New Coupons (Just click the box at the bottom right of the page)

  • $1.50/1 Clear Scalp Shampoo and Conditioner
  • $1.50/2 Suave products
  • $1.25/1 Caress Body Wash or Pond’s Face Care Item
  • $1/1 TRESemme Hair Product
  • $1/1 Noxema Face Care or St. Ives Lotion
  • $3/1 Nexxus Hair Product
  • $2.50/1 Simple Moisturizer or Cleanser
  • $3/1 Dove Hand and Body Lotion

The Suave coupon should make many Suave products only around 20 cents each at Walmart or Dollar General…and the Noxema/St. Ives coupon will double at Kmart (as long as you’re buying $25 worth of merchandise there–before coupons). The rest are just drugstore freebies waiting to happen. ๐Ÿ™‚

These coupons will all print at once, and you’ll be able to print them twice.

Advertisements

This week at Giant Eagle, it’s time to bake up some brownies, boil some pasta, and stock up on…feminine products. Here are “the best of the best” deals happening at GE this week…

And don’t forget…Giant Eagle now accepts competitor’s coupons (Target, Kmart, other grocery stores, etc.), although these coupons will not double. GE does double all other coupons (clipped and printed) up to 99 cents.

Sign up for GE eOffers to virtually “clip” coupons to your advantage card that can be stacked onto paper coupons.

And don’t forget the Black and Gold Bucks, Steeler fans! If you buy 7 participating products in one transaction, get $7 back at the register to spend online at the Steelers Sideline stores. Click here for a complete list of participating products.

DeLallo Pasta is BOGO (or $1.49 each)

Print out a few of these $1/1 coupons from DeLallo’s website, and enjoy organic, whole wheat pasta for only 49 cents. (See, who said couponing didn’t lead to healthy eating?)

Pair up your cheap pasta with some homemade sauce using:

Red Pack Tomatoes (assorted varieties, the 25 oz cans) for only $1

55 cents/3 coupon or $1/3 coupon and get each can for only 63 cents

And for dessert…

Betty Crocker Ready to Spread Frosting is 2/$3

use the 75 cents/2 coupon from the 8/5 General Mills coupon insert to bring the total down to 75 cents each

Betty Crocker Brownie Mix is 4/$5

again, use the 75 cents/2 coupon from 8/5 GM…brownies for only 50 cents!

Knorr Homestyle Stock is on sale for $2.99 (plus, when you buy 2 you’ll get a coupon at the register for $1 off your next purchase, PLUS this product qualifies for the Black and Gold Bucks promotion)

There is $1/1 coupon in the October issue of All You magazine or

65 cents/1 coupon here (hurry, this one might be gone soon) or

Check your new 9/30 Red Plum insert (mine came with the grocery ads on Tuesday)

Each package will be $1.69 after coupons, or $1.19 each after you factor in the $1 off your next order Catalina.

Stayfree Pads are $2

Use the $2/1 coupon from the 8/26 SmartSource insert and stock up ladies, cause it’s FREE!!

Totino’s Pizza Rolls (here’s a goodie!) are only $1

Multiple coupon sources for these:

75 cents/3 in both the 8/3 General Mills insert and the 9/9 Smart Source insert

75 cents/3 printable coupon here

There is also a 75 cents/3 Giant Eagle eCoupon, which can be loaded onto your advantage card and stacked with the above coupons.

AND there is a Savings Star offer for 75 cents/3this can also be stacked with the above coupons/offers, however you will need to start a Savings Star account and add your advantage card on their site. These offers aren’t automatically deducted from your bill at the register; the money accumulates in an online account that you can access after it reaches $5. You just click coupons on the site until your little heart’s content and watch the savings add up!

Depending on which coupons/eOffers you use…your pizza rolls will be anywhere from 25 to 50 cents per box!!

Super Pretzels are $2

Check your 8/12 Red Plum insert for 50 cents/1

Get your snack on for $1 per box

Green Giant Seasoned Steamers Vegetables are $2

75 cents/1 printable coupon

or, if they are still available, the same coupon is here

Score your veggies for only 50 cents a box (this product is usually WAY more expensive!)

Bounty Paper Towels/Napkins only $1

Fish out your 8/26 Procter and Gamble insert for a 25 cents/1 coupon (I believe it was in the Sept P&G as well)

Final Price: 50 cents

If I missed anything that you think is a worthwhile deal, or there’s anything you’d like to add to help out your fellow shoppers, please feel free to comment below! Happy Shopping!

When I was doing my weekly grocery ad read-through and found GE’s Kool-Aid deal (20 packets for $2.50), I immediately planned to stock up because our supplies were low and I had a nice stockpile of sugar in the pantry from the great sales that were available over the past few weeks.

What the ad FAILED to mention was that there is an unadvertised Catalina deal that made my Kool-Aid purchase so much sweeter my teeth hurt…

If you buy 21 (not 20) packets, and pay the extra 15 cents, you’ll receive a Catalina coupon back at the register for $2 off your next purchase.

That works out to be about 3 cents per packet. Combine that with the inexpensive sugar you’ve hopefully put in your stockpile, and say bu-bye to shelling out wads of dough for overpriced drinks around the house.

a billingsgate knows exactly how it wants it

 

<a href=”http://linkfromblog.com/#10948″><img border=”0″ alt=”Buy blog reviews” src=”http://linkfromblog.com/img.002.018060.jpg”/></a&gt;


Cheap, Healthy Homemade Alternatives to Popular “Convenience Foods” Commonly Used in Recipes

Face it, there are a TON of ingredients that are commonly used in recipes that even the most vigilant home cook routinely reaches for on the grocery shelves without thinking that there may be a cheaper (and healthier) version available.

Here are several of the most common recipe ingredients that I’ve used in my cooking, and the DIY alternative recipes I’ve found for them. Even if you don’t use these all the time (I know life can be hectic!), they can come in handy when grocery sales/coupons are uninspiring, because they are generally way more affordable (even with sales and coupons!)ย  than their packaged counterparts.

These recipes are all easy, inexpensive and healthy. If you have a few extra minutes of time they are a great alternative to buying the packaged alternatives that are often laden with sodium, preservatives, and unpronounceable chemical additives. If you grow a few of your own vegetables and herbs in the summer, and/or buy spices in bulk, the cost for many of these is slim to nil.

 

Listed below are a few new recipes designed to utilize the best grocery deals that were available starting yesterday.

I was especially excited about these finds, and did some internet sleuthing to find a few new dinners to cook in the upcoming days:

  • Ground Chuck $1.99/lb (at Shop ‘n Save)
  • 10 lb bag of potatoes $1.98 (at Shop ‘n Save)
  • Helluva Good Cheese, multiple varieties, 8 oz, $1 (at Giant Eagle, with coupon)
  • Ragu Pasta Sauce andย  Giant Eagle brand Pasta $2.25 for 2 jars and 1 box of pasta (Giant Eagle, with coupon)
  • 3 lb bag of boneless, skinless Chicken Breasts $5…or $1.34 to $1.67 per lb ($4 if you got them last week, at Shop ‘n Save)
  • Skippy Peanut Butter $1.69 (at Giant Eagle, with coupon)

These are recipes utilizing two or more of these great deals (these will all feed four people for under $5…some for WELL under $5…and don’t be afraid of substitutions/omissions on the ingredients…make it work with what you already have!)

Happy Cooking!!

Register here to receive a $10 coupon from Lowe’s via email (may take a day or two to receive).

GREAT news for me because the dog just broke our toilet seat. ๐Ÿ™‚

You should also be able to score free TP, paper towels, etc. with this coupon…if your toilet seat doesn’t need replacing like mine…

 

I’m a big fan of Sun-Bird seasoning packets…especially the General Tso’s Chicken. Add a little soy sauce, sugar and water, and you’ve got a yummy chicken dinner to serve over rice. In fact, I’d go so far as to say I prefer it over Chinese takeout or restaurant meals. Their seasoning packets are frequently on sale for $1 at supermarkets, and this coupon will take half off that price (if your grocery store doubles coupons):

25 cents/1 Sun-Bird Seasoning Packet

This makes a low-cost, delicious dinner. For example:

  • 1 Sun-Bird seasoning packet (after doubled coupon): 50 cents
  • 1 lb of chicken, from our $1.33/lb stockpiled boneless, skinless chicken breast bags (on sale at $4/3 lb)
  • 1 cup of rice, cooked in our rice cooker 25 cents (probably less expensive if you’re buying rice in bulk)
  • a bit of sugar and soy sauce 10 cents (if that)

So for around $2.50, we can feed 3-4 people with this meal, or just feed the two of us and have leftovers at the end of the night. If you add a bit of broccoli (especially if you’ve grown it yourself or purchased it frozen with a coupon), the price only increases by a few cents.

Compare that to Chinese take-out, which costs around $10 per entree, and is often concocted from stringy, dark meat and more “breading” than chicken.

Plus, it couldn’t be simpler to cut up and brown the chicken and add the sauce…all while the rice cooker is casually doing it’s thing to give us perfectly cooked rice…no matter what.

If General Tso’s isn’t your thing, Sun-Bird has a variety of other seasoning packets, including Kung Pao, fried rice, sweet and sour, etc.